Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Folklórny súbor MÁJ

Folklórny súbor MÁJ 1Folklórny súbor Máj bol založený v roku 1996 pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch manželmi Jánom a Viktóriou Horňákovcami. Jeho meno pochádza zo speváckeho zboru Máj, ktorý vznikol pri Gymnáziu v 1970-tom roku a fungoval až do obdobia 90-tych rokov.

Dátum konania: 9. 8. 2020 začiatok od 16:00

Miesto konania: Hudobný pavilón v mestskom parku, 921 01 Piešťany

Typ akcie: hudba

Organizátor: Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany

Členovia súboru sú študenti ale aj pracujúci nadšenci rôzneho veku, ktorí sa snažia svojim umením uchovávať a propagovať ľudové tradície a zvyky Slovenska. V súčasnosti má súbor okolo 35 členov a pozostáva z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky. Pri FS Máj pôsobí aj detský súbor, ktorý prezentuje detské hry, zvyky a tančeky detí v minulosti.

Súbor spracúva do scénickej podoby tradície rôznych regiónov Slovenska ako sú napríklad: Piešťansko, Myjavsko, Kysuce, Orava, Horehronie, Zemplín a jeho vystúpenia môžete vidieť predovšetkým v Trnavskom kraji a priľahlom okolí. Raz za rok sa súbor zúčastňuje aj zahraničného festivalu.

Členovia súboru zažili zaujímavú skúsenosť keď účinkovali vo filme Optimista režiséra D. Trančika o zakladateľovi Piešťanských kúpeľov - Ľudovítovi Winterovi.

V poslednom období FS Máj umelecky spracúva aj tradičné zvyky spojené s Vianočným obdobím, Fašiangami, či s Jánskymi ohňami. Pri tvorbe nových choreografií spolupracuje s mladou generáciou choreografov a ďalších autorov.

(Foto: archív FS Máj)


Vytvorené: 29. 7. 2020
Posledná aktualizácia: 29. 7. 2020 17:35