Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Mesto Piešťany
Piešťany

Mesto slnka, vody, zelene a zdravia

Heinola

erb heinolaheinola

www.heinola.fi

Heinola je situovaná na juhu Fínska medzi riekami, horskými vyvýšeninami, obkolesená lesným porastom, vytvára ozajstný klenot pri vstupe do oblasti jazier Fínska. Toto mesto zažíva svoj rozkvet už viac ako 200 rokov svojej existencie. Počet obyvateľov tu vzrástol najmä po druhej svetovej vojne a to na viac ako 20 000.

V roku 1950 mala Heinola jediný väčší priemyselný podnik Lepenkové závody, založený v roku 1930. Dnes je zdravým priemyselným mestom s viac ako 1000 podnikmi rôznych veľkostí a zamerania, od výrobcu priemyselných kontrolných systémov až po výrobcu strojov pre vracanie fliaš. Priemysel sa sústredil hlavne na obchod s drevom a environmentálne technológie. Heinonenovo stolárstvo získalo pre mesto celonárodnú popularitu, pretože táto spoločnosť má svoje produkty napríklad v rezidencii fínskeho prezidenta, alebo taktiež vo Fínskej banke. Ďalší významní zamestnávatelia zahŕňajú oblasť zdravotníctva, v nemocnici Rheumatism Foundation, založenej v roku 1951, sa zaoberajú liečbou reumatických ochorení, starostlivosťou o detský reumatizmus a ortopédiou.

Heinola ponúka svojim obyvateľom všestranné služby a stále sa snaží nezaťažovať ich vysokými daňami. Ubytovanie v prírodnom prostredí, služby pre rodiny s deťmi a vzdelávacie príležitosti boli ušité na mieru obyvateľom, nie mestu. Rastúce generácie tu majú veľmi dobrú možnosť výberu vzdelania: hudobná škola, škola vizuálneho umenia, polytechnická škola, ako aj štúdium rôznych remesiel alebo športu. Hlavne v lete sa v Heinole stretávajú študenti z celého Fínska - mesto sa špecializovalo na školu v prírode a rôzne exkurzie zamerané na technológiu recyklovania. Deti môžu realizovať v Heinole veľa svojich záujmov.

Návštevníci si prídu na svoje, či už prišli za snehom, turistikou alebo rybačkou. Príroda je všade na krok a mapy a sprievodcovia prírodou sú vždy na dosah ruky. Je tu viac ako 200 kilometrov turistických trás, z ktorých je viac ako 40 kilometrov osvetlených. Taktiež je možné navštíviť chatky, zruby, miesta na opekanie a podobne. Heinola ponúka výborné podmienky na lyžovanie a výnimočné možnosti pre rybárčenie - Rybársky raj je jedným z najnovších športových rybárskych oblastí Fínska, dlhý 4 kilometre, s rozlohou približne 200 hektárov rybárskych plôch. Návštevnícky prístav je začínajúcim bodom 500 kilometrov dlhej trasy po prekrásnych jazerách južného Fínska. Tu sa naskytá možnosť navštíviť Heinola Yacht Club, situovaný vo Vasikkasaari, alebo domy v Heinäsaari - miesto kde sa stretávajú ľudia z mesta, modernizovaný kemp, ktorý zažíva nový rozkvet. Mnohostranné centrum fyzických športov The Finish Sport Institute je možné navštíviť za účelom tréningu. Ak chceme obdivovať prírodu nie je nutné vojsť hlboko do lesa, pretože v meste parkov sa prírodné prostredie začína hneď za dverami obydlí. Ak hľadáte dobrodružstvo, stačí navštíviť akčný kemp Highlight alebo Q - link. Ponúkajú príležitosť zažiť atmosféru divočiny nového druhu. Najhorúcejším podujatím v lete sú bezpochyby Majstrovstvá sveta v saunovom kúpaní, kde sa stretávajú tí najodolnejší. Heinola je taktiež jedným z najpopulárnejších miest na letnú dovolenku. Keď jarné slnko roztopí sneh, sú tu už prví z viac ako 3000 návštevníkov, ktorí prichádzajú do táborov a podobne.

Kultúrne zážitky v tomto meste môžu byť malé alebo obrovské, záleží to na osobe a jej záujmoch. Minulosť a súčasnosť sa tu stretajú v kultúre a umení, vytvárajúc tak ojedinelú zmes. Atmosféru parkov v centre mesta z časti vytvárajú aj drevené domy, niektoré staršie ako 200 rokov. Tiež je možné zastaviť sa v múzeu, či galérii, kde sa konajú čítania z rôznych literárnych diel. Stále aktuálny je tu napríklad popredný fínsky básnik Uuno Kailas, ktorý žil v Heinole. Slogan, ktorý reprezentoval jeho generáciu znel: " Otvorte okná do Európy!"

Okná kultúrneho života Heinoly sú dnes otvorené v uliciach, parkoch, umení, či na slávnostných podujatiach, ako aj v každodennom živote.

Mesto

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Posledná pridaná fotografia

Aktuálna teplota

17.6.2024 07:06

Aktuálna teplota:

17.9 °C

Vlhkosť:

77.1 %

Rosný bod:

13.8 °C

Odstávky a rozkopávky

odstávky a rozpopávky

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Odkaz pre starostu

Prevencia, príprava a ochrana obyvateľstva pred ohrozením

Piešťanské informačné centrum

ZMO

Logo ZMO

SZĽH

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:10
DNES:397
TÝŽDEŇ:397
CELKOM:5928498

hore

PARTNERSKÉ MESTÁ