Mesto slnka, vody, zelene a zdravia
Obvod v dnešnej podobe vznikol l. januára 1950 po územnej reorganizácii Veľkej Budapešti. S plochou 33,5 kilometrov štvorcových je jedným z najväčších a zároveň aj najľudnatejších obvodov hlavného mesta, veď' tu žije 10 % z celkového počtu obyvateľov Budapešti. Táto rozlahlá mestská časť na pravom brehu Dunaja je situovaná do južných polôh niekdajšieho historického mesta Buda. Nazývajú ju "západnou bránou hlavného mesta."
Konfigurácia krajiny je tu veľmi rôznorodá a pestrá - od nízkych vrchov až po strmé hory, od kopcov po rovinatý kraj. Táto premenlivosť dodáva osobitný ráz tunajšiemu prostrediu. Ide o mestskú časť, ktorá nikdy neposkytovala jednoliaty obraz. Skladala sa z mozaiky drobných zemepisných, hospodárskych a spoločenských odlišností.
Na základe spätného historického pohľadu možno povedať, že mestská časť, ktorá sa zrodila v období dualizmu, šťastne spája v sebe pamiatky minulosti, hmotné a duchovné dedičstvo, postupne vytvorila svoje diferencované formy - na jednej strane dymiace továrne /vonkajšie obvody Kelenfoldu/, na druhej príjemné letoviská uprostred stromov a zelene /GeIlérthegy, Sashegy, Kamaraerdo/. Rovnako kontrastujú dobové nájomné paláce /ul. Bélu Bartóka a LTI. Budafoki/ a luxusné vily /Gellérthegy/ s chudobnými chatrčami najbiednejších vrstiev obyvateľstva. Nové meno obvodu "ÚJBUDA" /Nová Buda/ našepkáva názov periodika miestnej samosprávy.
Nielen v IX. obvode, ale aj v celom Maďarsku sa po zmene politického systému vytvorili medziiným i nové formy verejnej správy, zastupiteľstiev a inštitúcií. Život v obciach a mestách, i v jednotlivých obvodoch hlavného mesta, sa na nových základoch a právnych normách dostali do pôsobnosti samospráv.
Od roku 1995 sa vytvorila možnosť na to, aby aj v Maďarsku žijúce národnosti /národnostné menšiny/ mali svoje zastupiteľstvá podľa miestnych možností a aby cielene využívali jednu z hlavných úloh - pestovanie kultúrnych tradícií a národných koreňov. Poľská menšinová samospráva /PMS/ vznikla v roku 1998. Z toho pramenila i požiadavka na vytvorenie zastupiteľského orgánu. Jedným z hlavných cieľov poľskej menšinovej samosprávy je pestovanie poľskej kultúry a tradícií, ochrana poľskej identity. Možno však konštatovať, že na podujatiach, ktoré PMS organizuje, sa zúčastňujú nielen Poliaci z hlavného mesta, ale vo veľkom počte aj obyvatelia obvodu a z celého hlavného mesta.
Menšinová samospráva sa veľmi často usilovala so svojimi programami vytvoriť tradíciu. Preto skoro ku každému podujatiu by bolo možné v úvodzovkách pripojiť slovo "tradičné", čím sa skutočne vyznačujú tieto programy. Takýmto tradičným a zároveň aj vytvárajúcim tradíciu je podujatie PMS - veľkonočné oslavy, pri ktorom obdarovávame v obvode žijúcich obyvateľov poľského pôvodu, resp. ich deti, prípadne pripravíme pre hosťov vystúpenie poľského divadla. Často sa prejavuje naša činnosť aj podporou umelcov výstavou maliarov poľského pôvodu, či žijúcich v Poľsku. Organizovaním a podporou týchto výstav zabezpečujeme prezentáciu umelcov v maďarskom a poľskom verejnom živote a v umeleckom svete.
Každoročne spolu s príslušníkmi ďalších národnostných menšín pripravujeme v obvode Národnostný deň, na ktorom, oslovujúc ešte širšiu verejnosť, sa usilujeme podať obraz o národnej kultúre, ktorá determinuje našu menšinovú identitu. /Vystúpenie tanečných a speváckych súborov, organizovanie výstav/.
Môžeme povedať, že sme v šťastnej situácii, lebo - aj vďaka podpore našej samosprávy - už viac rokov úspešne prevádzkujeme letné výmenné tábory pre deti. Športovými, kultúrnymi a ďalšími voľnými programami sa usilujeme vytvoriť pre ne nezabudnuteľné spomienky na ich pobyt v Maďarsku.
4.12.2024 20:05
Aktuálna teplota:
7.2 °C
Vlhkosť:
72.6 %
Rosný bod:
2.6 °C
Návštevnosť:
ONLINE:7
DNES:1445
TÝŽDEŇ:4783
CELKOM:6375972