Mesto slnka, vody, zelene a zdravia
9. september je deň, kedy si treba pripomenúť a uctiť obete holokaustu, ako aj zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie.
Študentom Gymnázia Pierra de Coubertina sa prihovoril primátor mesta Peter Jančovič, zástupcovia židovskej komunity v Piešťanoch Karol Ambra, Pavol Werner a rabín Zev Stiefel.
„Som rád, že sa na tomto stretnutí, kde vzdávame úctu obetiam holokaustu, stretávame spolu so študentami,“ uviedol primátor Peter Jančovič.
Rabín v rámci podujatia zaspieval pieseň a študentom predstavil staroveký hudobný nástroj vyrobený z baranieho rohu, ktorý je dodnes súčasťou židovských sviatkov – šofar.
Na záver spomienkovej akcie študenti prečítali mená židovských obetí holokaustu pochádzajúcich z Piešťan.
„Nebuďte mlčiaca väčšina, je to pohodlné, ale nie je vás to hodné. Nemajte strach zaujať a prezentovať vlastný názor, aj keď nie vždy v súlade s väčšinovým názorom. Len v diskusii samotnej, je možné nájsť nejaké rozumné riešenie,“ prihovoril sa na záver k študentom Karol Ambra.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia, odkazuje na konkrétnu udalosť - prijatie tzv. Židovského kódexu v roku 1941. Vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala tzv. Židovský kódex - Nariadenie o právnom postavení Židov z 9. septembra 1941. Kódex bol najrozsiahlejšou právnou normou vojnového slovenského štátu. Obsahoval celkovo 270 paragrafov. V nich prevažne zhrnul dovtedajšiu protižidovskú legislatívu na Slovensku. Obsahoval však aj nové prvky, predovšetkým novú definíciu pojmu "Žid" na rasovom základe. Do právneho poriadku zavádzal aj pojem "židovský miešanec".
Režim Hlinkovej slovenskej ľudovej strany hľadal riešenie tejto situácie a v snahe zbaviť sa Židov, sa dohodol s predstaviteľmi nacistického Nemecka na deportáciách slovenských Židov na územie pod kontrolou Tretej ríše. Transporty, ktoré smerovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov začali zo Slovenska odchádzať 25. marca 1942. Do 20. októbra 1942 bolo zo Slovenska vyvezených takmer 57 628 Židov. Ďalšia vlna deportácií Židov začala v septembri 1944, počas okupácie Slovenska jednotkami nacistického Nemecka. Trvala do 31. marca 1945. Sprevádzalo ju masové vraždenie obetí priamo na slovenskom území.
Holokaust tvrdo postihol aj naše mesto. Piešťany (najmä vďaka prítomnosti kúpeľov) mali silne zastúpenú židovskú menšinu, ktorá vlastnila najmä drobné živnosti, hostince, penzióny a mali v držbe viacej ako polovicu prevádzok) patrili medzi obce s pomerne početným židovským obyvateľstvom. Z cca 1600 Židov z Piešťan (tvorilo vyše 11 % obyvateľstva) a prežilo len asi 200. Zvyšok zmizol doslova bez stopy. V Piešťanoch sa aspoň u väčšej časti podarilo vypátrať a v Pamätníku holokaustu na Bratislavskej ceste zvečniť ich mená. Ale po časti obetí nezostalo naozaj nič, ani meno.
3.10.2024 23:04
Aktuálna teplota:
13.3 °C
Vlhkosť:
73.8 %
Rosný bod:
8.7 °C
Návštevnosť:
ONLINE:10
DNES:3397
TÝŽDEŇ:14666
CELKOM:6204165
Návštevnosť:
ONLINE:10
DNES:3397
TÝŽDEŇ:14666
CELKOM:6204165