Mesto slnka, vody, zelene a zdravia
Podujatie zorganizovalo Mesto Piešťany v spolupráci s Klubom Spoločnosti M. R. Štefánika Piešťany a Balneologickým múzeom Imricha Wintera. Spoločným cieľom bolo nielen vzdať úctu jeho pamiatke, ale aj pripomenúť si hodnoty, ktoré presahujú dobu – veriť, milovať, pracovať.
Primátor mesta Piešťany Peter Jančovič vo svojom príhovore zdôraznil, že odkaz Milana Rastislava Štefánika je aktuálnejší než kedykoľvek predtým:
„Moja budúcnosť je skvelá alebo nijaká“ – táto veta nebola pózou, ale životnou filozofiou. Nehovorí len o ambíciách, ale o záväzku robiť veci naplno, s víziou a hodnotami, ktoré nás presahujú.“
Primátor tiež vyzdvihol Štefánikovu schopnosť spájať vedu, diplomaciu, armádu a kultúru – a to všetko v službe slovenského národa, ktorého meno v čase jeho života ešte nebolo na mape.
Na slová primátora nadviazal pán Pavol Masaryk, predseda piešťanského klubu Spoločnosti M. R. Štefánika, ktorý ocenil pokračovanie tradície osláv v Piešťanoch – v čase, keď sa celoštátne Štefánikove dni nekonajú.
Významným momentom podujatia bol príhovor Martina Rastislava Broniša, prapraprasynovca generála Štefánika. Pripomenul, že práve v Piešťanoch bola už v roku 1933 otvorená vôbec prvá expozícia venovaná Štefánikovi – vďaka iniciatíve zakladateľa Balneologického múzea Imricha Wintera. Ten dokázal presvedčiť Štefánikových súrodencov, aby do múzea darovali osobné predmety z jeho pozostalosti. Medzi nimi boli aj cenné artefakty z ciest po Ázii a Polynézii, ktoré darovala Štefánikova sestra Oľga – práve jej potomkom je pán Broniš.
Riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa vo svojom príhovore priblížil osudy Štefánikovej expozície, ktorá sa v Piešťanoch zachovala aj vďaka nadšeniu a odbornosti múzejných pracovníkov. Dnes si návštevníci môžu pozrieť predmety z jeho ciest, osobné dokumenty, uniformu i zachované listy, napríklad aj medzi Štefánikom a básnikom Ivanom Kraskom.
Krupa upozornil, že Piešťany boli – a dodnes sú – jedno z mála miest na Slovensku, kde sa uchováva a verejne pripomína Štefánikov odkaz v tejto podobe. Zároveň vyzval k prehlbovaniu záujmu o Štefánikovský fond a historické povedomie.
Po príhovoroch nasledovalo folklórne pásmo “Spevom k srdcu, srdcom k vlasti” v podaní FSS Radosť z Pezinka. Ich vystúpenie sa nieslo v duchu národného cítenia a odkazu generála Štefánika. Bezprostredne po ňom prebehlo kladenie vencov k buste M. R. Štefánika za účasti predstaviteľov mesta, kultúrnych inštitúcií a verejnosti.
Podvečer patril hudbe – s jazzovým koncertom Paper Moon Trio, ktorý navodil atmosféru medzivojnových rokov. Záverečnou časťou programu bolo premietanie filmu „Cesta do nemožna“ v kaviarni ŽiWell, ktoré prebehlo za osobnej účasti režiséra Nora Držiaka. Film, ktorý originálnym spôsobom spája historické fakty s vizuálnou kreativitou, približuje Štefánika ako vedca, letca a snívajúceho realistu – človeka medzi zemou a hviezdami.
Spomienka na Milana Rastislava Štefánika nebola len pietnym aktom, ale živým pripomenutím jeho hodnôt: viery, vytrvalosti, služby a vízie. Hodnôt, ktoré ani po 145 rokoch nestrácajú silu.
25.7.2025 04:21
Aktuálna teplota:
21.3 °C
Vlhkosť:
81.5 %
Rosný bod:
18.0 °C
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:200
TÝŽDEŇ:5789
CELKOM:7475655
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:200
TÝŽDEŇ:5789
CELKOM:7475655