Mesto Piešťany
Piešťany

Mesto slnka, vody, zelene a zdravia

ROBOTICKÁ SÚŤAŽ PESCANROBOT 2020

6. marca 2020 sa na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) Piešťany, konal už tretí ročník robotickej súťaže Pescanrobot.

Súťaž si už vybudovala tábor účastníkov a, odvažujem sa tvrdiť, že aj tábor  sponzorov. Bez jedných alebo druhých by sa táto súťaž nemohla konať. Nemohla by sa konať ani bez organizátora. Organizátorom bol Robotický krúžok Piešťany pri SPŠE Piešťany. Samozrejme, pomáhali aj učitelia školy a  vedenie školy.

Kategórie boli zachované, ale pribudla nová pre najmenších - Slalom. V tejto kategórii môžu byť úspešní aj technicky nadaní škôlkari, lebo programovanie robota pre túto kategóriu je realizované štyrmi tlačidlami , Dopredu krok, Doľava krok, Doprava krok a Dozadu krok. Majú ho doma mnohí škôlkari, narátať do 20 mnohí vedia, tak sme túto súťaž zaradili. Samozrejme, robot bol dodaný organizátorom, aby boli podmienky rovnaké pre všetkých.

Celkovo bolo prihlásených 24 družstiev (1 až 3 členných) v celkom piatich kategóriách. Najviac prihlásených bolo v kategórii „Nočná hliadka max 17“, až 7, čo je vlastne autonomná jazda robota po stredovej čiare, s vekom max 17 rokov.

Najobsadenejšou kategóriou pre stredné školy bola Autonomná formula. Jazda formulky podľa bočných čiernych čiar snímaných kamerou je obdoba jazdy najmodernejších automobilov podľa bielych bočných čiar na ceste, alebo diaľnici. Najväčším orieškom je križovatka, kde žiadne čiary nie sú, ale aj zmena osvetlenia, kmitanie kamery, alebo jednoducho formula v určitom bode trate odbočí z trate , hoci žiadny dôvod nie je vidieť.

Zaujímavá bola aj kategória Voľná jazda. Tu súťažili zastupcovia Gymnázia PC z Piešťan, SPŠE Piešťany a ZŠ Bojničky. Vekovo boli blízko, ale školami veľmi vzdialení. Bolo však vidieť, že keď sa robotika stane koníčkom, nie je dôležité, na akej škole študujete, dôležité je, ako ste ňou zaujatý. Zvíťazil zástupca ZŠ Bojničky, ktorý mal skutočne „namakaného robota“, s kamerou, ramenom, senzormi.

Aj v ostatných kategóriách, Nočná hliadka min 18 a Slalom boli tvrdé boje, lebo ceny v každej kategórii boli zaujímavé.

Novinkou tretieho ročníka boli aj originálne medaile, vyrobené 3D tlačou, v tvare znaku Robotického krúžku Piešťany, so zlatou, striebornou a bronzovou farbou na modrom podklade, dotvorené rezbou hlavy robota zo znaku krúžku. Pre každú kategóriu a miesto na stupňoch víťazov iná medaila. Navrhli a vyrobili ich študenti SPŠE Piešťany M. Korec a P. Drahovský.

Všetkým sponzorom, ktorí priniesli ceny, pomohli vybudovať ihrisko, učiteľom  a žiakom, ktorí pomáhali pri organizácii súťaží, našim absolventom Marekovi Loerincovi a Jakubovi Lackovičovi, ktorí rozhodovali v komisiách a neposledne vedeniu Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Piešťany,  patrí naša srdečná vďaka.

autor: Ing.Jozef Dragula, hlavný organizátor Pescanrobot 2020

Dátum vloženia: 17. 3. 2020 13:43
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 3. 2020 13:49
Autor: Martin Ričany