Mesto slnka, vody, zelene a zdravia
Stavebné práce odštartovali ešte začiatkom augusta. Mnohí obyvatelia tejto miestnej časti sa však na priebeh rekonštrukcie začali sťažovať. Medzi ich najväčšie výhrady patril chodník naplánovaný na opačnej strane ako jestvujúci, chýbajúca dlažba pri vjazdoch do domov či porušenie noriem pri prečerpávajúcej nádrži.
Radosť vystriedali sťažnosti
Kocuričania mali z výstavby chodníkov a rekonštrukcie vsakovacích nádrží spočiatku veľkú radosť. V tejto časti Piešťan sa totiž roky neinvestovalo a obyvatelia mali pocit, že sú pre vedenie Piešťan zabudnutí. Všetko sa začalo obracať k lepšiemu po nástupe nového primátora do funkcie. V polovici roka sa uskutočnila elektronická aukcia, ktorej víťaz mal uskutočniť výstavbu chodníkov na oboch uliciach. V rámci zákazky mala firma zo Starej Turej vybudovať chodník v dĺžke viac ako 174 metrov na Ulici Družby a ďalší o dĺžke takmer 222 metrov na Dudvážskej ulici. Na základe zmluvy za 52 tisíc eur malo dôjsť aj k vyriešeniu problému so vsakovaním dažďovej vody pri Rodinnom detskom domove.
Zlý projekt?
Jeden z nespokojných občanov kontaktoval piešťanského primátora na sociálnej sieti. „Projekt, ktorý je vyhotovený a mal som možnosť ho vidieť, si dovolím tvrdiť, že bol vypracovaný bez toho, aby sa pán projektant vôbec prišiel pozrieť na miesto realizácie. Ináč by nemohol spraviť také chyby aké sú. Napríklad chodník je naprojektovaný na opačnej strane ako je už hotový chodník. Totálne nezmyselné je, že chodník pri každom dome je prerušený, a tam, kde je vjazd do dvora, ostáva pôvodný terén,“ posťažovali si nespokojný občan. Prerušenia chodníkov pred rodinnými domami sa mestu na príkaz primátora podarilo vyriešiť dodatkom k zmluve. Firma za viac ako 8 tisíc eur, vjazdy do domov dobudovala.
Štrk a kamene
Minimálne ako „veľmi nezvyčajné“ sa javí riešenie odvodnenia komunikácií. V dotyku chodníka s ulicou sú „tony“ štrku. „V Kocuriciach na jestvujúcej komunikácií nie sú vybudované dažďové vpuste a nie je vybudovaná dažďová kanalizácia. Dažďová voda z cesty by tam preto mala vsakovať do podložia pri ceste. Toto technické riešenie je zachované aj pri projekte chodníkov. Na vsakovanie dažďovej vody sú vytvorené vsaky pri komunikácií, ktoré sú zo štrku. Výška obrubníka na chodníku je osádzaná realizátorom stavby na výšku vrcholu cestnej komunikácie, aby dažďová voda stekajúca z komunikácie nepretekala cez chodník smerom ku domom a nezaplavovala im pozemky,” informovala ešte v auguste prednostka piešťanského mestského úradu Dáša Reháková. Práve štrk sa však ukázal ako najväčší problém.
Zimná údržba
Na stretnutí zástupcov mesta a firmy sa zúčastnil aj zamestnanec príspevkovej organizácie Služby mesta Piešťany. Ten povedal, že pre štrk a kamene bude nemožné vykonávať zimnú údržbu. Prevzatie stavby preto odmietol podpísať. Kamene niekedy aj pol metra od chodníka môžu byť aj potenciálne nebezpečné. A otázne zostáva aj to, kadiaľ budú jazdiťcyklisti. Po chodníkoch či po strede cesty? Po kameňoch je to vraj nemožné.
Čo teraz?
Pri obhliadke stavby kompetentnými pracovníkmi boli zistené aj ďalšie nedostatky, ktoré firma prisľúbila odstrániť v čo najkratšom čase. Ako sa však radní vysporiadajú s tonami štrku na ceste, je otázne. Firma totiž za túto situáciu zodpovedná nie je – išla podľa projektu, ktorý poskytlo mesto. Primátor Piešťan však informoval, že Kocurice v tomto stave „zostať nemôžu“. V najbližších dňoch by sa malo uskutočniť stretnutie Miloša Tamajku s obyvateľmi tejto mestskej časti.
17.9.2024 10:05
Aktuálna teplota:
14.9 °C
Vlhkosť:
84.0 %
Rosný bod:
12.2 °C
Návštevnosť:
ONLINE:21
DNES:971
TÝŽDEŇ:3514
CELKOM:6151203
Návštevnosť:
ONLINE:21
DNES:971
TÝŽDEŇ:3514
CELKOM:6151203