Piešťany

Mesto slnka, vody, zelene a zdravia

Do práce na bicykli: Piešťany strieborné

Do práce na bicykli: Piešťany strieborné 1

Kampaň Do práce na bicykli sa uskutočnila počas mája a už pozná svojich víťazov. Piešťany sa na celonárodnej úrovni umiestnili v kategórii najviac najazdených kilometrov v prepočte na obyvateľa, na druhej pozícii.

Zamestnanci firiem a organizácií absolvovali celkovo 60 248 jázd a na dvoch kolesách najazdili 372 044 kilometrov, čím mestám aj planéte ušetrili 93 011 kilogramov nevyprodukovaného CO2.

Do práce na bicykli jazdilo na Slovensku 2870 súťažiacich v 916 tímoch. Svojou účasťou chceli upozorniť vedenia slovenských miest na potrebu rozvoja cyklistickej infraštruktúry a zamestnávateľov na potrebu vytvárania vhodných podmienok pre cyklistov na pracoviskách. Zároveň sa snažili ostatným ľuďom ukázať, že bicykel môže byť pre mnohých obyvateľov ideálnym spôsobom pri dochádzaní do práce, či už zo zdravotného, ekonomického, alebo dokonca časového hľadiska.

Spomedzi miest najviac kilometrov do práce najazdili súťažiaci z Bratislavy (84 115 km), s výraznejším odstupom sa na druhom mieste umiestnila Banská Bystrica (47 701 km) a tretí skončil Martin (30 325 km). Pri prepočte najazdených kilometrov na celkový počet obyvateľov sa však poradie zmenilo: zvíťazil Svit (1.196 km/1 obyvateľa), nasledovaný Piešťanmi (0.679 km/1 obyv.) a Banskou Bystricou (0.601/1 obyv.). Zaujímavou štatistikou bol aj podiel súťažiacich z celkového počtu obyvateľov mesta. Tam zvíťazilo mesto Štúrovo, kde sa do súťaže zapojilo 0.782 % všetkých obyvateľov mesta, druhé skončilo Kolárovo (0.595 %) a tretí Svit (0.565 %).

Projekt na podporu nemotorovej dopravy v mestách Do práce na bicykli bol realizovaný od roku 2012 v Banskej Bystrici, minulý rok sa uskutočnil jeho prvý celoslovenský ročník. Počas neho sa súťažiacim z 30 slovenských samospráv podarilo najazdiť do práce a z práce takmer 200-tisíc kilometrov. Vďaka nim v minulom roku klesol obsah CO2 v ovzduší slovenských miest o 49-tisíc kilogramov. Tento rok sa teda podarilo čísla z úvodného ročníka takmer zdvojnásobiť.

3. Vít Pavlík ( Muzejníci z Piešťan ) 46 jázd

Slávnostné odovzdanie cien víťazom sa uskutoční v piatok (19.06.2015) o 14,00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu Piešťany.

Dátum vloženia: 15. 6. 2015 10:12
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 11. 2017 23:11
Autor: Eva Bereczová