Toto bola jedna z tém podujatia, ktoré sa uskutočnilo 25. augusta 2020 v Piešťanoch. Bolo súčasťou aktivít Združenia miest a obcí Slovenska v rámci národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je podporený operačným programom Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.
Zdieľaná ekonomika potrebuje jasné pravidlá.
Naznačujú to skúsenosti z regiónov aj príklady z Českej republiky. Napriek tomu má zdieľanie pridanú hodnotu, ktoré pomáha rozširovať verejné služby. Aj na tom sa zhodli účastníci workshopu, ktorý organizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v Piešťanoch a ktorého hostiteľom bol primátor mesta Peter Jančovič.
Na „domácej pôde“, v Piešťanoch, bolo predstavené aj Piešťanské užitočné koleso. Predstavenie skúsenosti so zdieľaním bicyklov po dvoch sezónach v praxi uviedol Dušan Knap, štatutárny zástupca Inštitútu trvalo udržateľného rozvoja a enviromentalistiky. Podľa jeho slov, dvojročné skúsenosti a viac ako sto zdieľaných bicyklov dokazujú, že ľudia majú záujem si požičiavať bicykel, ktorý im šetrí čas, je priaznivý voči životnému prostrediu a napokon správne investujú čas aj do svojho zdravia.
Na túto tému nadviazal Matúš Digo, ktorý predstavil skúsenosti so zdieľaním kolobežiek, bicyklov, ale napríklad aj skútrov a kajakov v konkrétnych rekreačných oblastiach. Podľa jeho slov pri tejto službe je mimoriadne dôležité aktívne komunikovať so samosprávou a tam, kde pôsobí aj s jej mestskou políciou, pretože požičiavanie je aj o zodpovednosti. Zdôraznil pritom, že záujem o zapožičanie pomáha pri odľahčení parkovacích plôch a zvýšenie miery záujmu o zdieľanie súvisí aj so správnym umiestnením dokovacích staníc v území, kde je najvyššia frekvencia ľudí, ktorí následne využívajú napríklad hromadnú dopravu alebo železničné spojenie.
autor: ZMOS
foto: Martin Ričány