Významné výročie si položením kytíc a vencov k Pomníku osloboditeľom na Námestí SNP. pripomenuli predstavitelia mesta Piešťany spolu s významnými hosťami, zástupcovia Zväzu vojakov Slovenskej republiky, zástupcovia Klubu vojenských dôchodcov a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zamestnanci mestského úradu, pedagógovia a študenti Gymnázia Pierra de Coubertina a široká verejnosť.
Primátor mesta Piešťany Peter Jančovič v príhovore vyzval prítomných, aby za žiadnu cenu nezostali ľahostajní voči prejavom nenávisti v spoločnosti: „Pri pripomínaní si týchto významných výročí a udalostí by človek mohol skĺznuť do role akéhosi hodnotiteľa geopolitických či historických faktov, no treba si uvedomiť, že v priebehu rokov sa v spoločnosti generuje nenávisť v rôznych formách a podobách a je na nás, aby sme nezostali ľahostajní keď vidíme, že sa niekomu deje krivda.“
Po spomienkovej slávnosti na Námestí SNP prítomní položili veniec a kytice aj k Pomníku padlým rumunským vojakom v blízkosti letiska a k Pomníku príslušníkom piešťanskej posádky leteckého pluku v mestskom parku.
Oslobodenie Piešťan
Oslobodenie Piešťan prebiehalo necelé 3 dni, od podvečera 2. do rána 4. apríla 1945. Väčšina obcí Piešťanského okresu, vrátane Piešťan bola oslobodená práve 4. apríla v raňajších hodinách. Do Piešťan vstúpili spoločne vojaci sovietskej a rumunskej armády, ktorí prichádzali do mesta od obce Banka.
V období 2. svetovej vojny zohrávali Piešťany významnú úlohu. Sídlil tu jediný zo 6 leteckých vojenských plukov Československa nachádzajúci sa na území dnešného Slovenska – Letecký pluk 3 generála letca M. R. Štefánika. Letecký pluk v Piešťanoch hral významnú úlohu aj pri vypuknutí Slovenského národného povstania.
Piešťany a širšie okolie sa ocitli v operačnom pásme 2. ukrajinského frontu, ktorého súčasťou bola aj 1. rumunská armáda. Oslobodenie Piešťan bolo súčasťou bojov o Bratislavu. Piešťany a okolité obce boli oslobodené tesne po Veľkej noci 1945.