11. november bol vybraný symbolicky, pretože tento deň roku 1918, vo vlakovom vozni v meste Compiègne vo Francúzsku bolo podpísané prímerie, ktoré ukončilo viac ako štyri roky trvajúcu prvú svetovú vojnu.
Hrôzy a straty na životoch vo Veľkej vojne tak výrazne poznačili ľudstvo, že 11. november bol bezprostredne po jej skončení vyhlásený za Deň vojnových veteránov.
Pri tejto príležitosti Klub vojenských dôchodcov Piešťany položil dnes k Pomníku obetiam 1. svetovej vojny pri Kostole sv. Štefana kyticu kvetov. Každoročný spomienkový akt sa koná za zvuku kostolných zvonov o 11. hodine a 11. minúte, kedy padli posledné výstrely symbolickej salvy, ktorými sa oficiálne skončila 1. svetová vojna.
Symbol červeného maku
Vojnoví veteráni prvýkrát prijali červený mak za symbol vojnovým obetiam už v roku 1920. Myšlienka použiť kvet maku ako symbol pochádza z básne kanadského lekára Johna McCrea „Na Flámskych poliach – In Flanders Fields“, ktorý bol vojnovým chirurgom. Mimoriadne zle znášal smrť a útrapy ranených vojakov na fronte. Písanie poézie mu pomáhalo vyrovnať sa s ťažbou vojny a ľudským utrpením, ktoré vnímal veľmi intenzívne.
Červená farba kvetu symbolizuje krv preliatu na bojiskách vojen a často ho vídame na spomienkových ceremóniách v mnohých demokratických krajinách.