Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

AIKIDO DOJO Piešťany, občianske združenie

Adresa

Bratislavská cesta 129
92101 Piešťany

Kontakty

telefón
+421 918 444501

GPS: 48° 35′ 10.128″N  17° 48′ 59.111″E

zobraziť na mape
Aikido je najmladšie japonské bojové umenie. Aikido dojo Piešťany vzniklo v roku 1999, je členom Slovenskej Aikido Asociácie a ponúka výuku tohto bojového umenia pre širokú verejnosť.

Japonské bojové umenia boli vytvorené ako prostriedok boja o moc vo feudálnom Japonsku i ako prostriedok individuálnej sebaobrany. Pôvodne slúžili takmer výlučne k zabitiu nepriateľa. V tejto podobe sa i dnes uplatňuje pri výcviku ozbrojených zložiek . Táto skupina bojových umení sa japonsky nazýva BUDŽUCU (bu - vojna, boj, džucu - umenie, dokonalosť) a patria tu napríklad pôvodný japonský šerm a vojnová lukostreľba.
Hlavne začiatkom 20. storočia došlo k premene BUDŽUCU v BUDÓ (dó - cesta, budó - cesta boja). V budó už nie je cieľom usmrtenie protivníka, ale predovšetkým dokonalé poznanie seba samého a neustále sebazdokonaľovanie.
Technika tu nie je cieľom, ale prostriedkom k dosiahnutiu sebapoznania. Cieľom je dosiahnutie úplnej harmónie telesnej a duševnej stránky človeka. V Bude sa odráža hĺbka kultúry ďalekého východu. Takisto ako pri vykonávaní kaligrafie, čajového obradu alebo ikebany, je v ňom nadovšetko dôležité sústredenie na vykonávanú činnosť, spojené s estetikou ľudského pohybu a správneho dýchania. O ňom sa hovorí, že spája telo a ducha

Aikido patrí medzi najmladšie japonské bojové umenia, bolo vytvorené až v roku 1925 Morihei Ueshibom (1883 - 1969). Za zdroj mu poslúžilo pôvodné bojové umenie aikidžucu s koreňmi v 9. storočí, kendžucu (umenie meča), džódžucu (umenie krátkej tyče) a džúdžucu (jemné umenie). Ústrednou ideou aikido je, ako už napovedá jeho názov, používanie koordinovanej sily ki (vnútornej energie, duše) v harmónii či v súlade (ai) s požiadavkami a okolnosťami boja.
Aikido má veľmi elegantnú techniku, ktorá je úplne založená na využití sily a reakcií protivníka. Princípy techniky pozostávajú v značnej miere z princípov používania meča. Hlavnú úlohu zohráva koordinácia s aktivitou protivníka. Aikido je relatívne nenáročné na svalovú silu, preto je vhodné nielen pre mužov ale i pre ženy, deti a starších adeptov. Hovorí sa, že technika aikido, ktorá je náročná na použitie sily, nie je správne vykonávaná a je proti duchu aikido.
Cvičí sa naboso v judistickom resp. inom gi "kimone ". Tréningy obsahujú výučbu s mečom (boken), palicou (jo), a nožom (tanto).

Aikido dojo PIEŠŤANY (ADPN) vzniklo v septembri 1999. Klub združuje cvičencov aikido z Piešťan a priľahlého okolia. ADPN je členom Slovenskej Aikido Asociácie (SAA). Výučbu v dojo zabezpečuje  Tibor Guttman (2. Dan Aikikai Hombu) a Lukáš Nitriansky (4. Dan Aikikai Hombu) ktorý je zároveň aj vedúcim ADPN.
Klub sa stal riadnym členom Slovenskej Aikido Asociácie vo februári 2000, ktorá ako jediná na území Slovenska združuje kluby pracujúce v systéme Aikikai Hombu.
Aikido dojo Piešťany sa venuje výuke aikido ako sebeobrane aj ako cvičeniu na rozvoj duševných aj telesných schopností jednotlivca. Okrem cvičenia bez zbrane praktikujeme aj trening s klasickými zbraňami ako je boken (japonský meč), jo (palica) a tanto (nôž).
Venujeme sa aj poznávaniu japonskej kultúry a etiky.
Cvičenci z nášho dojo sa pravidelne zúčastňujú na seminároch organizovaných Slovenskou Aikido Asociáciou, ako aj na zahraničných stážach nielen v okolitých krajinách, ale aj priamo v Japonsku. Na seminároch rozširujeme naše vedomosti a rovnako aj prezentujeme naše schopnosti.
Dojo tvorí do 20 stálych členov.
Kedže cvičíme v priestoroch základnej školy, naše tréningy prebiehajú počas školského roku. Stretávame sa dvakrát týždenne. Pravidelne na začiatku školského roku a na začiatku kalendárneho roku prebieha nábor nových členov. Stretávame sa aj mimo telocvične na spoločných akciách a výletoch.
V našom dojo vyrástlo viacero talentov, ktoré šíria naše dobré meno na rôznych vysokých školách ako aj v zahraničí. Pracujeme s mladými ľuďmi, s deťmi, ale prichádzajú k nám aj záujemcovia v staršom veku. Takže naše vekové rozpätie je od 8 do 50 rokov.

Nájdete nás v telocvičňi IX. ZŠ Adama Trajana, E. F. Scherera 40 v Piešťanoch