Menu
Mesto Piešťany
Piešťany

Mesto slnka, vody, zelene a zdravia

Kompostáreň a zberné stredisko

Kompostáreň a zberné stredisko 1

Bývalý Zväzarm možno už čoskoro získa inú tvár. Opustená budova by sa mohla premeniť na kompostáreň a zberné stredisko. S myšlienkou sa stotožnilo vedenia mesta aj poslanci, tento zámer chcú financovať z eurofondov.

O potrebe vybudovania kompostárne v Piešťanoch sa začalo rozprávať už v roku 2009. Mesto dalo vtedy vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorá počítala s umiestnením kompostárne v lokalite Skleníkového hospodárstva Služieb mesta Piešťany v „Kanade“. Projekt v hodnote 2 661 333 eur bol však pri podaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie dvakrát neúspešný a neskôr stratilo právoplatnosť aj vydané stavebné povolenie. S plánovanou výstavbou kompostárne v tejto lokalite sa navyše nestotožnili ani občania, ktorí proti tomuto zámeru protestovali aj prostredníctvom petície. Zamestnanci mestského úradu preto z iniciatívy vedenia mesta a poslaneckého zboru začali pátrať po iných, vhodnejších, lokalitách na umiestnenie kompostárne v Piešťanoch. Ako ideálny sa ukázal objekt bývalého Zväzarmu na Žilinskej ceste, ktorý mesto už dlhodobo, no bezvýsledne,  ponúkalo k odpredaju.

Karty na prelome rokov 2015/2016 zamiešali znova obyvatelia, ktorí tentokrát protestovali proti mestskému zbernému stredisku na Ulici Pod Párovcami a žiadali o jeho presťahovanie. Ich iniciatíva je navyše podopretá aj Územným plánom mesta Piešťany. Tento dokument potvrdzuje, že zberné stredisko nemá v tejto lokalite čo hľadať. Zámeru presťahovať zberné stredisko pomohol aj zákon. Legislatívne zmeny totiž ustanovili povinnosť vyhotoviť na zberné dvory (strediská) štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Keďže sa v tomto procese dal očakávať odpor obyvateľov, rozhodnutie bolo jasné. Priradiť Zberné stredisko k projektu Kompostárne. S uvedenou myšlienkou sa stotožnilo vedenie mesta aj poslanci.

Spoločným projektom nielenže mesto „zabije dve muchy jednou ranou“, ale zároveň ušetrí nemalé finančné prostriedky. Zatiaľ čo starý projekt len pre výstavbu kompostárne v „Kanade“ počítal so sumou takmer 2 700 000 eur, ten nový spoločný by mal „zhltnúť“ sumu o 600 tisíc menšiu. Tým pádom sa mení aj spolufinancovanie. Zatiaľ čo po starom sa mesto malo na projekte spolupodieľať sumou 333 tisíc eur, po novom to už je len 150 tisíc eur.

Pridanou hodnotou tohto zámeru je aj fakt, že sa nebude musieť rozbiť betónová plocha v „Kanade“, ktorú mesto vybudovalo pred dvoma rokmi za asi 200 tisíc eur. Tá by mohla byť využitá pre iné potreby alebo odpredaná verejnou súťažou spolu s pozemkom súčasného Zberného strediska.

Ing. Eduard Strapatý

Dátum vloženia: 13. 6. 2016 9:53
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 10. 2017 23:11

Info

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Posledná pridaná fotografia

Odstávky a rozkopávky

odstávky a rozpopávky

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:14
DNES:908
TÝŽDEŇ:13845
CELKOM:4801546

Odkaz pre starostu

Prevencia, príprava a ochrana obyvateľstva pred ohrozením

Piešťanské informačné centrum

ZMO

Logo ZMO

SZĽH

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:14
DNES:908
TÝŽDEŇ:13845
CELKOM:4801546

hore

PARTNERSKÉ MESTÁ