Mesto slnka, vody, zelene a zdravia
Táto iniciatíva má za cieľ prehĺbiť a posilniť historické, kultúrne a spoločenské väzby medzi mestami a obcami na Slovensku a v Českej republike. Do prvého ročníka sa zapojí 21 slovenských miest spolu so svojimi partnerskými mestami v Českej republike, ktorých je 26. Spoločne vyjadria podporu družobným vzťahom symbolickým aktom vyvesenia vlajok na budovách mestských a miestnych úradov v oboch krajinách. Tento krok podčiarkuje blízkosť medzi Slovenskom a Českom a zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce v dnešnej dobe.
Historické súvislosti a vývoj česko-slovenských vzťahov
Zásadným momentom v týchto vzťahoch bola Martinská deklarácia, ktorá bola prijatá 30. októbra 1918 a v ktorej slovenskí predstavitelia vyhlásili vôľu Slovákov pripojiť sa k novovzniknutému Československu. Tento krok nasledoval krátko po vyhlásení vzniku Československej republiky 28. októbra 1918, čím vznikol spoločný štát Čechov a Slovákov. Oba tieto októbrové dátumy majú mimoriadny význam a predstavujú základný bod v moderných dejinách oboch národov. Po viac ako 70 rokoch spoločného štátu sa obe krajiny v roku 1993 rozdelili, no vzťahy medzi nimi ostali pevné, najmä na úrovni miest a obcí, ktoré pokračovali v partnerskej spolupráci.
Význam družobnej spolupráce v súčasnosti
Družobné vzťahy medzi mestami a obcami zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní medzinárodných vzťahov na miestnej úrovni. Tieto partnerstvá prinášajú spoluprácu v oblastiach ako kultúra, vzdelávanie, turizmus, ekológia a regionálny rozvoj. Týždeň československej vzájomnosti je dôležitou príležitosťou na obnovenie týchto vzťahov, ktoré sú často prehliadané kvôli krízam posledných rokov, či už ide o ekonomické, sociálne alebo geopolitické výzvy.
Vyvesenie vlajok ako symbol česko-slovenskej blízkosti
Jedným z hlavných symbolických aktov tohto týždňa je vyvesenie vlajok krajín partnerských miest z Česka a Slovenska na budovách mestských či miestnych úradov. Tento jednoduchý, no mocný symbol má za cieľ pripomenúť historickú aj súčasnú blízkosť medzi našimi národmi. Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti je tak viac než len pripomienkou spoločnej histórie. Je to výzva na aktívnu spoluprácu medzi našimi mestami a obcami. Prostredníctvom družobných vzťahov môžeme spoločne čeliť súčasným výzvam a podporovať porozumenie a solidaritu medzi našimi krajinami. ZMOS si tieto historické udalosti pripomenie 28. októbra 2024 na cintoríne v Černovej v Ružomberku, kde sa nachádza pamätník obetiam Černovskej tragédie z roku 1907. Táto udalosť, keď bolo pri násilnom zásahu uhorských žandárov proti miestnym obyvateľom zabitých 15 ľudí, sa stala symbolom slovenského národného hnutia a boja za práva Slovákov. Rovnako si ich v tento deň pripomenie aj v Matici slovenskej v Martine, kde bola 30. októbra 1918 prijatá Martinská deklarácia, ktorá potvrdila vôľu Slovákov k spolužitiu v spoločnom štáte s Čechmi. Tieto miesta sú hlboko späté s historickými udalosťami, ktoré formovali česko-slovenské vzťahy a tieto významné udalosti našich dejín tvoria základ pre vznik Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti, ktorý ZMOS organizuje s cieľom pripomenúť si historického prepojenia a spoluprácu Slovenska a Česka.
Zdroj: Tlačová správa Jozef Božik, predseda ZMOS
11.11.2024 18:34
Aktuálna teplota:
5.4 °C
Vlhkosť:
77.0 %
Rosný bod:
1.7 °C
Návštevnosť:
ONLINE:16
DNES:1905
TÝŽDEŇ:1905
CELKOM:6322464
Návštevnosť:
ONLINE:16
DNES:1905
TÝŽDEŇ:1905
CELKOM:6322464