Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

VO VÝMENE PRESTARNUTÝCH ALEJÍ ZA NOVÉ SÚ PIEŠŤANY VZOROM PRE INÉ MESTÁ

Typ: ostatné | náš tip | Mesto
Eva Wernerová je autorizovaná krajinná architektka, členka Slovenskej komory architektov a Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu.

Je autorkou návrhu riešenia výsadby projektu obnovy Štúrovej ulice. Spoločnosť AWE Atelier Piešťany, ktorej je šéfkou, vypracovala na tejto ulici dendrologický posudok a inventarizáciu drevín.

Je tiež autorkou architektonického návrhu revitalizácie potoka Dubová v Piešťanoch, za ktorý získala aj prestížne ocenenie CE.ZA.AR.

„Po dlhoročných skúsenostiach sme presvedčení o nutnosti odborných výrubov v mestách vtedy, keď stromy (aleje) dožívajú svoj prirodzený vek, sú choré, poškodené, preschnuté a hlavne sa stávajú nebezpečnými pre okolie, ľudí a majetok,“ vysvetľuje Ing. Eva Wernerová.

„U uličných stromov je takýmto bodom vek okolo 60 rokov, čo lipy na Štúrovej ulici už presiahli. Kvalitné stromové výsadby z dobrých škôlok dosiahnu po 3-5 rokoch rozmery mladej uličnej aleje vysokej cca 5-8 metrov, s perspektívou ďalších 50 rokov života, stávajú sa súčasťou obnovy ciest, chodníkov a mestského prostredia. Ako príklad uvádzame výsadbu 120 ks dubov letných pri Dubovej na Dlhej ulici, kde predchádzal ich výsadbe výrub cca 100 ks starých, chorých, takmer suchých agátov. Nová dubová alej prináša život pre vtáctvo, hmyz, tieň pre chodcov a cyklistov a dobrú mikroklímu pre celú mestskú štvrť. Vo výmene prestarnutých alejí za nové sú Piešťany vzorom pre iné mestá, kde sa ešte nezačal problém riešiť,“ dodala Ing. Eva Wernerová a kolektív krajinných architektov, AWE ATELIER Piešťany.

Foto: Martin Ričány


Vytvorené: 23. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 23. 2. 2021 11:27