Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Cestovné poriadky

Mobilná aplikácia

logo mobilná aplikáciagoogleapple

e Služby

eSlužby

Parlamentné voľby

Voľby prezidenta 2019

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 19
DNES: 1279
TÝŽDEŇ: 3938
CELKOM: 2376148

Obsah

Pripomenuli sme si 75. výročie Slovenského národného povstavnia

Typ: Press | ostatné | Mesto
Pripomenuli sme si 75. výročie Slovenského národného povstavnia 3V utorok 28. augusta 2019 sme si pietnym aktom kladenia vencov pri Pamätníku padlých na Námestí SNP pripomenuli 75. výročie SNP.
K prítomným účastníkom pietneho aktu z radov SZPB, predstaviteľom politických strán a občianskych združení, ako aj občanom mesta Piešťany sa prihovoril primátor mesta Piešťany Peter Jančovič:

V týchto dňoch si celá naša krajina pripomína 75. výročie Slovenského národného povstania. Malý slovenský národ sa dokázal postaviť proti fašizmu, okupantom a prejaviť odhodlanie ubrániť si slobodu a právo na život. Bol to významný prejav hrdosti Slovákov k svojej histórii, kultúre, tradíciám a národnosti.
Slovenské národné povstanie bolo najvýznamnejším revolučným vystúpením Slovákov v doterajšej histórii. Aj keď centrom povstania bola Banská Bystrica, bol to prejav celonárodného odporu proti fašizmu. Piešťany a Piešťanci nestáli bokom.
Večer po vypuknutí povstania piešťanská vojenská posádka opustila kasárne a na autách sa presunula do radošinských hôr, smerom na Topoľčany, aby sa pridala k odbojným vojskám. Týmto činom sa piešťanská posádka pridala k slovenskému národnému povstaniu. Tak sa to uvádza v Kronike Piešťan.
Keď si pripomíname výročie Slovenského národného povstania, myslíme aj na čestného občana mesta Piešťany in memoriam – podplukovníka Vojtecha Ábela, dôstojníka slovenskej armády, ktorý v SNP pôsobil ako veliteľ. Na východnom fronte spolupracoval s kapitánom Nálepkom. Podporoval partizánov, organizoval presun pohonných hmôt na stredné Slovensko. Začiatkom decembra 1944 bol zatknutý v Piešťanoch. Posledným transportom bol odvlečený do koncentračného tábora Mauthausen, kde zahynul. Tak, ako zahynuli aj ďalší Piešťanci a tisíce Slovákov.
Aj preto nikdy nesmieme zabudnúť na ich hrdinstvo, nikdy nesmieme zabudnúť na to, aké zlo vojna so sebou prináša.
Aj preto si musíme pripomínať takúto významnú udalosť, akou Slovenské národné povstanie je.
Ešte by som rád podotkol veľmi dôležitý aspekt Povstania – tým je jeho morálny rozmer - občania malej krajiny sa rozhodli postaviť na odpor veľkému Nemecku. Nečakali nečinne na oslobodenie, ale rozhodli sa pripojiť k boju za slobodu. A hoci Povstanie bolo zatlačené do hôr, patrí k najvýznamnejším míľnikom novodobých slovenských dejín.
Nech sú nám vzorom všetci povstalci, ich sila, vôľa a obeta. Česť ich pamiatke!
(Príhovor primátora Piešťan Petra Jančoviča počas pietneho aktu kladenia vencov pri Pamätníku padlých na Nám. SNP 28.8.2019.)


Vytvorené: 30. 8. 2019
Posledná aktualizácia: 30. 8. 2019 14:44