Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Cestovné poriadky

Mobilná aplikácia

logo mobilná aplikáciagoogleapple

e Služby

eSlužby

Parlamentné voľby

Voľby prezidenta 2019

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 11
DNES: 1316
TÝŽDEŇ: 3975
CELKOM: 2376185

Obsah

PODUJATIE NA POČESŤ KAROLA KEVANA

Typ: ostatné | Mesto
Plávanie otužilcov vo Váhu s názvom Kevanova stovka je podujatie venované Karolovi Kevanovi, ktorý by sa dnes 13. februára 2020 dožil 96. narodenín.

Karol Kevan bol vždy športovec. Svoj voľný čas venoval behu, neskôr pridal aj otužovanie. Aj manželku Annu si našiel na atletickej dráhe. Svoj život prežil ako riaditeľ prevádzky civilného letiska v Piešťanoch a neskôr ako letecký inštruktor dispečerov. Ovládal päť cudzích jazykov a stále sa vzdelával a svoje skúsenosti odovzdával ďalej. Ako 40 ročný sa stavil , že na svoje 41. narodeniny bude plávať – 13. februára vo Váhu. Stávku za 100 korún vyhral a odvtedy plával vo Váhu v zime aj v lete.

Karol Kevan bol aj majster reiky, od svojich 56 rokov aj vegetarián, za čo ďakoval aj pre svoj úsmev so zdravými zubami. Veľmi bol vďačným poslucháčom a keď vedel aj poradil. Bol vzorom pre mnohých otužilcov. Viac ako 30 rokov plával sám. Venoval sa i joge. Absolvoval trikrát Košický maratón.

Pochádzal z rodiny železničiara a pôvodne otca chcel aj nasledovať. Na vojenčine sa naučil ďalekopisectvo, od mladosti sa venoval cudzím jazykom a vďaka tomu ho pozvali do služieb civilného letectva. Ovládal angličtinu, maďarčinu, nemčinu, ruštinu a francúzštinu. V službách ČSA pôsobil v Prahe, v Bombaji, v Bratislave a nakoniec v Piešťanoch, kde bol náčelníkom civilného letiska, neskôr hlavným dispečerom a nakoniec inštruktorom pre mladých dispečerov. Po odchode do dôchodku sa začal aktívne venovať športu. S otužovaním v studenej vode začal Karol Kevan ako štyridsaťročný. V ľadovej vode sa prvýkrát verejne kúpal 13. februára 1965.

V r. 1993 bol v Piešťanoch založený Klub rekreačných bežcov – veteránov, jeho predsedom sa stal Karol Kevan. Okrem toho bol členom Československej únie vegetariánov v Piešťanoch, viedol prednášky na tému vegetariánstva a zdravej výživy.
Aj keď Karol Kevan nereprezentoval Piešťany po svete, stal sa veľkým vzorom pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií pre svoju usilovnosť, trpezlivosť, húževnatosť, vytrvalosť i odvahu, reprezentoval Piešťany na Slovensku a Čechách.

Karol Kevan zomrel 15. septembra 2017 vo veku 93 rokov.

 

 


Vytvorené: 13. 2. 2020
Posledná aktualizácia: 13. 2. 2020 10:36