Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

OBĽÚBENÁ ATRAKCIA, ŠÍRITELIA NEMOCÍ AJ EKOLOGICKÍ ŠKODCOVIA

Typ: ostatné | náš tip | Mesto
Nutrie riečne, pre niekoho sú to roztomilé zvieratá, pre návštevníkov Piešťan vyhľadávanou turistickou atrakciou. Pre odbornú verejnosť sú tieto invazívne hlodavce škodcovia, ktorí páchajú nemalé nielen hospodárske, ale aj ekologické škody.

Nutrie si svojím výzorom ľahko získali priazeň ľudí, do budúcna to však môže byť veľký problém. Tieto vodné zvieratá sa rýchlo množia a vo veľkom počte dokážu na brehoch vodných tokov spôsobiť veľké škody. Nehovoriac o nemociach, ktoré môžu šíriť. Môžu prenášať leptospirózu, tularémiu alebo salmonelózu.

Nekŕmme ich

Prikrmovaním prispievame k ich nekontrolovateľnému množeniu, ktoré môže zapríčiniť v budúcnosti nemalé problémy. Keďže prítomnosťou človeka strácajú svoju plachosť, ich výskyt môžeme v budúcnosti očakávať aj v blízkosti ľudských obydlí alebo na uliciach pri zberných nádobách na odpad. Už teraz je ich počet  v Piešťanoch a v okolí veľký. Nevhodnou potravou môžeme tiež zvieratám privodiť zdravotné komplikácie, ktoré častokrát končia úhynom.

Je dosť nepravdepodobné, že by nutria sama agresívne napadla človeka. Ako bylinožravec je skôr plachá. Najväčší problém je však ten, že častým prikrmovaním si zvykne na ľudskú prítomnosť a stráca svoju plachosť.

„Viem o tom, že v Piešťanoch sa pred pár rokmi stali nutrie atrakciou, ako aj v iných časťiach Slovenska. Popri labutiach, kačiciach, čajkách je to ďalší "hýčkaný" druh, ktorý časť verejnosti s nadšením kŕmi, odvyká od prirodzenej plachosti a zároveň podporuje ich reprodukčnú úspešnosť. V konečnom dôsledku tak nevedomky vytvárajú problém ľuďom aj tým zvieratám,“ dodáva Viliam Vongrej zo Štátnej ochrany prírody SR, Správa CHKO Malé Karpaty.

Nutria riečna (Myocastor coypus) je v Európe nepôvodným druhom hlodavca z čelade nutriovitých, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Nutria ako výborný plavec je viazaná na vodné prostredie, kde obýva brehy riek a vodných nádrží, v ktorých si buduje často veľmi rozsiahle nory. Vo voľnej prírode dosahuje veľkosti tela 40-50cm s 30-40cm dlhým chvostom, ktorý je rovnako ako končatiny bez srsti.

V mnohých krajinách je v súčasnosti hodnotená ako invázny druh pôsobiaci škody na agrárnej krajine a druh, ktorý narúša pôvodné ekosystémy.


Vytvorené: 19. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 19. 2. 2021 10:09