Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

e Služby

eSlužby

Cestovné poriadky

Parlamentné voľby

Voľby prezidenta 2019

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 12
DNES: 454
TÝŽDEŇ: 9265
CELKOM: 2037883

Obsah

Kajúcna tryzna

Typ: Press | ostatné | náš tip | Mesto
KAJÚCNA TRYZNA 1Pri príležitosti 77. výročia deportácií židovských obyvateľov z Piešťan a okolitých obcí do koncentračných táborov, sa uskutoční 27. marca v Pamätníku obetiam holokaustu v Piešťanoch na Bratislavskej ceste  Kajúca tryzna. Tryzna je pietna slávnosť a vyjadrenie ľútosti predstaviteľov samospráv, židovskej obce, cirkví a občanov na počesť a pamiatku obetí holokaustu.

Počas druhej svetovej vojny sa 23. marca 1942 uskutočnil odsun židovských dievčat, žien a matiek z Piešťan  na železničnú stanicu a potom do Petržalky. Odtiaľ  boli deportované do koncentračných táborov v nacistami obsadenom Poľsku. Obyvatelia Piešťan boli svedkami i priamymi účastníkmi arizovania majetku židovského obyvateľstva, podnecovania a rozširovania nevraživosti, psychického a fyzického šikanovania a množstva iných prejavov neznášanlivosti. Deportácie pokračovali aj ďalej a celkovo sa z táborov nevrátilo naspäť domov do Piešťan 1063 Židov.

 „Cieľom nášho stretnutia je, aby sme spoločne my občania i oficiálni predstavitelia nášho mesta, vyjadrili ľútosť a bolesť nad stratou obyvateľov Piešťan a okolitých obcí. Chceme byť generáciou, ktorá má odvahu obzrieť sa späť aj napriek hanbe a vine, ktorá na nás dolieha, pretože vieme, že len pravda nás môže urobiť slobodnými,“ informovala Lucia Drábiková, poslankyňa TTSK, ktorá sa podieľa na organizovaní tryzny.


Vytvorené: 27. 3. 2019
Posledná aktualizácia: 29. 3. 2019 10:45
Autor: