Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

AKO SA STARAŤ O LÁTKOVÉ RÚŠKA, ČO S TÝMI PAPIEROVÝMI

Typ: ostatné | náš tip | Mesto
Ochranné rúško na tvár sa stáva povinnou súčasťou oblečenia, ak chcete ísť von.

Ak sa budú používať masky správne, môžu sa zmierniť možné negatívne dopady vírusu COVID-19 na spoločnosť. Aj keď máte nasadenú masku, pre vlastnú bezpečnosť aj ochranu zdravia svojich blízkych, treba sprísniť vlastnú disciplínu.

Ako nasadiť certifikované rúško na tvár?

Pred nanesením masky očistite ruky gélom na báze alkoholu alebo mydlom a vodou.

-Otvorte balenie a vyberte návod na použitie.

-Masku rozbaľte a skontrolujte si ju, či nie je poškodená.

-Potom ju správne otočte. Horný okraj masky je ten, ktorý ma modelovateľný prúžok. Práve ten zaistí    tesný kontakt s pokožkou.

-Horným okrajom priložíme rúško na tvár, upravíme okraje pri nose, aby neodstávali. Upravte ju tak, aby medzi vašou tvárou a maskou neboli žiadne medzery.

-Zafixujeme rúško gumeným popruhom za ušami.

-Uistite sa, že maska zakrýva ústa, nos aj bradu. Pred samotným priložením na tvár, by sa mal nositeľ hladko oholiť. Inak cez medzery môže cirkulovať nefiltrovaný vzduch. 

-Počas používania sa masky nedotýkajte; ak tak urobíte, vydenzifikujte si ruky.

-Pri skladaní masky z tváre, chytajte len popruhy. 

-Vyhnite sa dotýkania prednej časti, ktorá filtrovala vzduch.

-Po zložení masky si umyte ruky.

-Masky na jedno použitie znova nepoužívajte. Zlikvidujte.

Látkové rúško je možné podľa odborníkov opakovane používať po prepraní vo vode teplejšej ako 60 stupňov Celzia. Papierové sa musia po jednom použití vyhodiť. Na webe českého Štátneho zdravotného ústavu to uviedli českí špecialisti.

"Jednoduché papierové alebo látkové rúška poskytujú čiastočnú ochranu niekoľko desiatok minút, presnejšie do tej doby, než pôsobením vlastného dychu zvlhnú," uviedli lekári. Papierové je potrebné vyhodiť, látkové možno vyprať nad 60 stupňov Celzia, vyvariť alebo prežehliť.

Ako nasadiť látkové rúško na tvár?

-Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi.

-Vonku sa nedotýkajte svojich očí, nosa a úst. Naučte tomuto pravidlu aj deti.

-Ak ste chorí, hoci len nachladnutí ostaňte doma.

-Kýchajte a smrkajte do jednorazových papierových vreckoviek, ktoré po jednom použití aj vyhodíte do koša.

-Čistite a dezinfikujte povrchy ako kľučka, smartfón, ovládač pomocou bežných domácich sprejov alebo utierok s alkoholom.

-Umývajte si ruky s mydlom pravidelne najmenej 20 sekúnd. Účinný dezinfekčný prostriedok by mal obsahovať najmenej 60% alkoholu. 

-Udržiavajte  zdravý životný štýl.

Cenné rady zo života dala na sociálnej siete aj slovenská zdravotná sestra, vystihla tým všetky chyby, ktoré bežne robíme, lebo na rúška nie sme naučení: 

"Som zdravotná sestra a teda isto o tom niečo viem.. Ľudia by mali byť informovaní ako používať rúška a ako s nimi nakladať aj po zložení z tváre, čo je tak dôležité ako ich vlastné nosenie..

Keď si ho už nasadím a najlepšie je to už doma, tak ho dám dolu až keď prídem domov. Bo práve tá manipulácia hore, dolu je nebezpečná,. Napríklad keď idem do Lidlu, alebo hocikde inde tak ak som sa stretol s vírusom je už na rúške z vonkajšej strany a teda pekne si ho prenesieme na ruky a šuchneme do vrecka alebo nedajbože medzi nákup.

Čiže namiesto ochrany z vonka si ho roznesieme všade a ešte sa popritom pochytáme x-krát po hlave, očiach, nose ústach.. Keďže sa prenáša najviac cez sliznice a aj cez oči.. A hlavne keď máme rúšku už na sebe, zásada je, nechytať sa jej až pri snímaní z hlavy. Pokiaľ máme látkovú rúšku, vždy ju po každom použití vydenzifikovať. Zobrať rúšku, dať do umývadlá, zaliať vriacou vodou z varnej kanvice, priliať trošku octu(dobrý dezinf. prostriedok) alebo liehu, bieleho alkoholu...

Všetko stačí na dezinfekciu. Nechať aspoň 1-2hod. Potom už len opláchať, vysušiť a prežehliť. Ak je zašpinená, môže sa už aj v rukach po takejto dezinfekcii preprať v prášku. Bo nedá sa predsa každá rúška prať v práčke. A ešte ku tým jednorazovým rúškam. Ja by som ich normálne zakázala bežným ľuďom používať, pokiaľ ju naozaj nepoužijú ako jednorazovú.. Bo ta patrí do rúk zdravotníkov, ktorí ju naozaj po použití odhodia.Tá sa nedá inak vydezinfikovat, nie je to látka. Ani si neviem predstaviť keď to ľudia tak praktizujú, že si nasadzujú a zasa dávajú rúška x-krát z hlavy.

To je ukážkový prenos vírusov po celom tele a ak ju doma len tak odhodila po použití hocikde. To nie je ochrana ale poškodzovanie sa seba, alebo pri najmenšom ohrozovanie sa.. Teda ešte raz... Nie je dôležité iba rúška mat a nosiť ich, ale tak isto je dôležité ako s nimi manipulujeme... Ľudia by mali mať základné informácie o týchto veciach.

Tak asi toľko... Už sa chystám napísať na fb. Takéto základné veci o používaní rúšok a respirátorov... Bo tam je zasa iný postup... Nie je to na vyvolanie paniky, naopak aby sa ľudia upokojili a mali aspoň základné vedomosti o používaní a aby im to aj slúžilo na ten účel za ktorým si to zaobstarali... Pekný deň. Verím, že sa dostaneme z týchto ťažkých časov a ten... nútený..pobyt doma využijeme a použijeme na to, čo sme si v pracovnom návale nikdy nemohli dovoliť."

 


Vytvorené: 23. 3. 2020
Posledná aktualizácia: 23. 3. 2020 09:16