Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Referendum 2023

Spojené voľby 2022

Cestovné poriadky

Mobilná aplikácia

logo mobilná aplikáciagoogleapple

e Služby

eSlužby

Odstávky a rozkopávky

odstávky a rozpopávky

Prevencia, príprava a ochrana obyvateľstva pred ohrozením

Obsah

Nutria riečna – výzva na neprikrmovanie.

Typ: ostatné | náš tip | Mesto
nutireMestský úrad Piešťany, Odbor životného prostredia vyzýva obyvateľov mesta Piešťany, aby neprikrmovali invázny druh – nutria riečna, ktorý sa nachádza v toku Dubová i na jeho pobrežných pozemkoch, najmä v lokalite Kukorelliho ulice a v Obtokovom ramene Váhu na Kúpeľnom ostrove, v k.ú. Piešťany.

Nutria riečna (Myocastor coypus) je väčší hlodavec z čeľade nutriovité, ktorého pôvodnou domovinou je Južná Amerika. Z tejto krajiny bol dovezený do ostatných svetadielov ako chovný kožušinový druh začiatkom 20.storočia. V súčasnosti je tento druh  v zmysle vyhlášky MŽP SR č.450/2019Z.z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania nepôvodných druhov zaradený  do zoznamu inváznych nepôvodných druhov  vzbudzujúcich obavu Európskej únie. Jeho prikrmovaním dochádza nielen  k nekontrolovanému rozmnožovaniu, ale  so zvyšujúcim sa počtom týchto jedincov dochádza aj k devastácii pobrežných biotopov a ohrozovaniu ekosystémovej biodiverzity.

Z uvedených dôvodov preto apelujeme na občanov mesta, aby túto výzvu rešpektovali a svojim nezodpovedným konaním nepodporovali premnožovanie tohto invázneho druhu.

nutire

 

 

                                                                                       Mestský úrad Piešťany

                                                                                   Odbor životného prostredia

 

V Piešťanoch dňa 07.10.2022


Vytvorené: 10. 10. 2022
Posledná aktualizácia: 10. 10. 2022 14:10
Autor: