Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Zázračný oriešok

zazracny oriesok

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 0
DNES: 0
TÝŽDEŇ: 1747
CELKOM: 1104835

Obsah

Piešťanci oslávili Deň víťazstva nad fašizmom

Typ: ostatné | Mestský úrad | Mesto
Piešťanci oslávili Deň víťazstva nad fašizmom 1V piatok 5. mája sa na Námestí SNP uskutočnil pietny akt kladenia vencov pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom. Podujatie zorganizovali Mesto Piešťany a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Na pietnom akte sa zúčastnili poslankyňa NR SR Magdaléna Kuciaňová, viceprimátor mesta Piešťany Martin Valo, predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ivan Nosko, ako aj členovia zväzu, zamestnanci mestského úradu, študenti piešťanského gymnázia a ďalší občania.

„V kronike mesta sa píše o 9. máji 1945 ako o sviatku slobody. Občania sa stretli na veľkom manifestačnom zhromaždení, večer usporiadali fakľový sprievod aj ohňostroj. Vojenské jednotky strieľali do vzduchu z pušiek, guľometov, protilietadlových striel. Tento deň a túto noc sa teší obyvateľstvo, vojaci koncu vojny, po ktorom každý tak dlho túžil. Týmto dňom sa uzatvára smutná kapitola dejín obce. Ako o sviatku slobody by sme mali o Dni víťazstva nad fašizmom hovoriť dnes aj my. Táto sloboda však bola vykúpená krvou miliónov obetí,“ prihovoril sa prítomným viceprimátor M. Valo.

„Celé dejiny ľudstva sú vedené historickými súvislosťami a na nich sú stavané. Teraz treba o nich hovoriť a si ich pripomínať, pretože niektorí naši spoluobčania, hlavne mladšie generácie, prijímajú udalosť spred 72 rokov, akoby to bol nejaký virtuálny svet. Relativizujú sa zásluhy československej armády, našich partizánov a veteránov, a to i napriek tomu, že naša štátna tradícia je postavená na antifašistických, demokratických a humanitných zásadách a tak by to malo byť aj dnes. Tento trend, ktorý v súčasnosti pozorujeme spôsobuje, že sa u našich spoluobčanov otupuje pocit nebezpečenstva voči takým spoločenským javom a prejavom ako je extrémizmus a jeho najhroznejšia forma – fašizmus. Hlavne z tohto dôvodu je nevyhnutné neprekrúcať dejiny, trvať na ich historickej objektívnosti a pripomínať hrôzy vojny, jej obete, na ktorých je postavená naša sloboda a mier,“ doplnil predseda OV SZPB Ivan Nosko.

O spríjemnenie atmosféry sa svojim hudobným majstrovstvom postarali Iveta Danielová a Ivana Rybárová. Slávnostný sprievod sa k Pamätníku osloboditeľom pobral za hudobného doprovodu dychovej hudby Inovčanka.


Vytvorené: 10. 5. 2017
Posledná aktualizácia: 30. 7. 2017 23:22